Linia kroplująca do nawadniania w donicach Zobacz większe

Linia kroplująca do nawadniania w czterech donicach

Nowy produkt

Cena obejmuje kroplownik z czterema wężykami po 80 cm i kroplospływami doprowadzający wodę do czterech donic. Nie zawiera ceny rur doprowadzających wodę do kroplowników.

Więcej szczegółów

6,30 zł brutto

  • 2 l/h z kompensacją
  • 4 l/h z kompensacją
  • 8 l/h z kompensacją

Więcej informacji

nawodnienie kropelkoweLinia kroplująca i jej elementy przeznaczona jest do nawadniania w donicach lub w gruncie bezpośrednio pod rośliny.

Zaletą tego systemu jest zastosowanie kroplowników z kompensacją ciśnienia o ustalonym wypływie np 2 l/h, 4 lub 8 l/h. Do każdego kroplownika można podłączyć jeden wężyk kroplujący, dwa lub cztery wężyki doprowadzające wodę do donicy. Wężyki zakończone są specjalnymi patyczkami służącymi do wbicia w podłoże zwane kroplospływami. Kroplospływy mają specjalna konstrukcję umożliwiającą jednakowy wypływ z każdego wężyka podłączonego do kroplownika oraz umocowanie wężyka w podłożu . 

Załączony obok schemat pokazuje jak wykonać nawodnienie roślin umieszczonych w donicach (zielone kółka) lub w gruncie na rabacie lub w tunelu foliowym.

Należy przygotować poszczególne elementy:
1. Rura PE 16
2. Kroplownik AX 2l/h, 4l/h lub 8l/h
3. Dwójnik, czwórnik, lub starter jednego wężyka
4. Wężyk 5mm
5. Kroplospływ
6. Korek PE 16 do zaślepienia rury doprowadzającej wodę.

Jeżeli kroplownik nie jest okresowo używany, możliwe jest wypięcie rozgałęzienia wraz z wężykami i zaślepienie kroplownika. 

Rurę doprowadzającą wodę (np Rura PE 16 mm) rozkładamy obok donic lub na zagonie z roślinami. Połączamy ją do źródła wody (np. jak na zdjęciu w lewym dolnym rogu). Rurę doprowadzającą należy zaślepić ( np. jak na zdjęciu obok).

W rurze doprowadzającej należy wykonać otwory o średnicy 3 mm i w otwory te wciska się kroplowniki. Otwór taki można wykonać używając specjalnej konstrukcji przebijakiem lub wiertłem. Element kroplownika służący montażowi w rurze jest ostro zakończony i można wcisnąć go bezpośrednio w rurę bez wcześniejszego wykonania otworu. My jednak polecamy montaż do wykonanego wcześniej otworu, gdyż jest to rozwiązanie znacznie prostsze.

Na kroplownik zakłada się starter pojedyńczego wężyka lub rozgałęzienie: dwójnik lub czwórnik z dołączonymi wężykami i kroplospływami.

Stosując kroplownik o wypływie 4 l/h i rozgałęzienie na cztery wężyki , to z jednego kroplospływu uzyskamy wydatek 1 l/h. Analogicznie stosując kroplownik o wypływie 2 l/h i rozgałęzienie na cztery wężyki , to z jednego kroplospływu uzyskamy wydatek 0,5 l/h.

Zalety nawadniania kroplującego:

  • precyzyjne i oszczędne dawkowanie wody
  • brak strat wody spowodowanych rozbryzgiem, unoszeniem przez wiatr
  • podlewanie o każdej porze dnia
  • możliwość dozowania nawozów rozpuszczanych w wodzie